İstanbul’da Deniz Keyfinin Fiyatı Belli Oldu! En Uygun Ücretli Plaj Hangisi

Yaz sezonu yaklaşırken İstanbul’daki plajlar ve turistik işletmeler de son hazırlıklarını tamamlıyor. Peki, bu yaz denize girmek için ne kadar para ödemeniz gerekecek?

PLAJ ÜCRETLERİ NE KADAR?

İstanbul’da plaj giriş ücretleri ilçeden ilçeye ve hafta sonuna göre değişiklik gösteriyor. En pahalı plajlar Adalar’da. Büyükada’da özel plajlara giriş ücretleri hafta içi 500-600 lira arasında değişirken, hafta sonu bu fiyat 800 lirayı aşabiliyor. Sedef Adası’nda bulunan bir tesiste ise giriş ücreti 1000 liraya kadar çıkıyor.

Sarıyer’deki plajlarda giriş ücretleri 250-750 lira arasında değişirken, Şile’de 200-800 lira, Florya’da ise 500 lira civarında.

İBB TESİSLERİNDE FİYATLAR DAHA UYGUN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştiraki BELTUR’un plaj tesislerinde ise fiyatlar daha uygun. Caddebostan ve Florya Güneş Plajı’nda ‘İstanbulkart’ ile giriş ücreti 60 lira. Öğrenciler için bu ücret 30 lira olarak belirlenmiş. Engelli ve refakatçileri, 60 yaş üstü ve şehit; gazi aileleri ise ücretsiz yararlanabiliyor.

Plaj işletmecileri, giriş ücretlerindeki artışı maliyetlerdeki artışla gerekçelendiriyor. Florya’daki bir plaj işletmecisi, “Geçen yıl giriş ücretlerimiz 350 liraydı, bu yıl 500 lira oldu. Arada 150 lira fark var. Şile’de 750 lira, 1000 lira istiyorlar. İnsanlar rahat rahat gelsin, masraflarımız çıksın yeter. Kazancımızı başka zaman da yaparız” diyor.

“DENİZE GİRMEK İÇİN PARA VERİLMEZ”

Ancak yüksek fiyatlar, vatandaşlarda tepki çekiyor. Denize girmek için geldiğini belirten Ali Kuşku ise, “Çok güzel hissediyorum artık sezon açıldı yeni yeni yanmaya da başladım. Cebimizde para olmadığı için ücretsiz plajlara gidiyorum. Bence denize girmek için para verilmez, deniz Allah’ın mekanı değil mi? Bedava varken neden para vereyim ki. Burası, Küçükçekmece Menekşe Plajı buraya geliyorum bazen de Yeşilköy’e, Selimpaşa’ya, Güzelce’ye, Silivri’ye gidiyorum” dedi.

Ailesiyle Menekşe Sahili’ndeki kumsalda vakit geçiren Ozan Çıkar “Fırsat buldukça geliyoruz, genelde hafta sonu yoğun olduğundan hafta içi gelmeye çalışıyoruz. Henüz tabi çok fazla havanın ısındığını söyleyemeyiz ama yavaş yavaş sezon başlıyor. Biz denize girmeyi tercih etmiyoruz ama girenleri sıklıkla görüyoruz. Bugün bir iki kişi denize girdi, geçen hafta hava nispeten daha sıcaktı o zaman kalabalıktı bir 10-15 kişi vardı. Bence vatandaşlarımız denize girme konusunda ısrarcıysa denize girmek için belediye tesislerini tercih etsinler. Ortalama 500 lira yüksek bir rakam, muhtemelen içeride yeme içme de ona göre bir oran olacaktır” dedi.

İstanbul’da bu yaz plajlara girmek için cebinizden 200 liradan 1000 liraya kadar para çıkarmayı göze almanız gerekiyor. Belediye tesisleri daha uygun fiyatlı olsa da, buralarda da kalabalık olması muhtemel.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir